Vlastním
Baťovská robotnícka kolónia

Baťovská robotnícka kolónia
Keď sa povie Baťa a Partizánske, určite nám ako prvá napadne rozľahlá fabrika. Na druhom mieste si s veľkou pravdepodobnosťou vybavíme Červenú ulicu. Tá vďaka tehličkovým fasádam svojich domov a poldomov púta na seba veľkú pozornosť. Popri nej neprávom zabúdame na to, že firma Baťa postavila v Baťovanoch oveľa viac ulíc a domov. Nazývame ich Baťovou kolóniou.
Najstaršia ale nie jediná
Červená ulica nám prirodzene udrie do očí a zaujme nás hneď, ako sa s ňou stretneme. Domčeky, ktoré sa na nej nachádzajú, nám automaticky pripomenú tie zo Zlína a ľahko vytušíme, že majú niečo spoločné. Skutočne, Červená ulica je najstaršou ulicou v Partizánskom, niekdajších Baťovanoch a na zlínsku výstavbu odkazuje asi najjasnejšie. Domy, ktoré sa na nej nachádzajú, sú typy domov, ktoré boli stavané aj v Zlíne, prípadne sú upravené na miestne podmienky. Všetky spája rovnaká neomietaná “tehličková” fasáda. V Partizánskom už žiadnu takúto ulicu nenájdeme. Prečo teda tvrdíme, že sa v ňom nachádza viac baťovských domov?
Aký rozsah má baťova kolónia v Baťovanoch?
Baťova kolónia rodinných domov je v Partizánskom podstatne rozsiahlejšia. Začína zo severu Krátkou ulicou a z juhu Hurbanovou. Zo západu ju ohraničuje Námestie SNP a z východu pozvoľna končí Gumárenskou ulicou. Jej výstavba prebiehala v niekoľkých fázach.
Niekoľko fáz
Najstaršiu fázu sme si už predstavili, je ňou práve Červená ulica so svojimi domami s neomietanými fasádami a rovnými strechami.
V druhej fáze vznikla južná časť kolónie, konkrétne ulica Hviezdoslavova a Krátka. Domy tu boli omietané, no zachovali si “tehličkový” detail okolo okien. Ich strechy boli taktiež rovné ako aj na Červenej ulici.
Najrozšírenejší typ domu
V tretej fáze sa domy výraznejšie zmenili. Od tejto chvíle sa v Baťovanoch stavali celoomietané domy s valbovými strechami (viď. obr.). Táto časť kolónie (od červenej ulice na sever) pôsobí veľmi uniformne a to najmä preto, že sa na nej nachádza už len jediný typ dvojdomu. Doteraz sme sa stretávali s ich typovou rozmanitosťou (napr. na Červenej ulici sú to 3 typy dvojdomov). V tejto tretej fáze výstavby bol aplikovaný len jeden jediný typ dvojdomu. Bolo to spôsobené stavebnými nariadeniami Slovenského štátu, ktorý odmietal modernizmus a obracal sa k tradičnej nemeckej výstavbe.
Šesťdomky, osmidomky, bytovky
Štvrtá fáza je veľmi obdobná tej tretej. Opakuje sa tu rovnaký typ ako v tretej fáze, má však svoje obmeny – bočné prístavby, iná je aj rozloha domu. Je to už vlastne neskorá baťovská výstavba v tomto meste, čo vidieť pri prechádzke týmito ulicami, kde sa baťovské domy stretávajú s výstavbou súkromných domov od 50. rokov. Zároveň do tejto fázy spadá aj výstavba kolektívnejších typov domov, ako sú šesťdomky a osmidomky a patrí sem aj niekoľko bytoviek.
Baťovské rodinné domy a ich ochrana

Baťovské rodinné domy a ich ochrana
Výstavba robotníckej kolónie ako celku je zaujímavou súčasťou histórie sama o seb. Ak sa k tomu pridá dôraz na výstavbu nadštandardného bývania, ide o výnimočný urbanistický počin.
Vznikla tu celá štvrť, kde okrem architektonických a urbanistických pravidiel platili aj pravidlá správneho užívania domov. V Baťovanoch mal totiž vzniknúť moderný mestský život.
Základný princíp baťovských domov
Ak si identifikujeme základný princíp výstavby baťovských domov, dokážeme lepšie spoznať ich hodnoty a chápať, prečo je dôležitá ich ochrana.
Orientácia podľa svetových strán
Domy v tejto štvrti boli postavené tak, aby ich hlavná fasáda smerovala na juh, odkiaľ do domov preniká najviac denného svetla. Tiež si na domoch môžete všimnúť, že ich severná fasáda, na ktorú slnko počas dňa nesvieti, nemá takmer žiadne, alebo len veľmi malé okná.
Denný a nočný režim
Dom bol logicky rozdelený podľa používania. Horné poschodie slúžilo nočnému režimu, nachádzali sa tu dve spálne. Spodné poschodie patrilo denným aktivitám, bola tu kuchyňa, obývačka, komora a sociálne zariadenia.
Nadštandardné bývanie
Izba pre deti, spálňa rodičov, obývačka, samostatná kuchyňa, vodovod, splachovací záchod, vaňa. Nad všetkými týmito výhodami híkali prví majitelia týchto domov. Pochádzali zväčša z biednych pomerov, kde niekoľko generácií žilo doslova v jednej izbe a vodovod bol nevýslovným luxusom. Na nič z toho, čo našli v dome, neboli zvyknutí.
Záhrada bez plotov
Prislúchajúce pozemky k domom mali ich obyvatelia právo využívať a zároveň povinnosť sa o ne starať. Pozemky neboli oddelené plotmi, medzi domami boli vysadené rôzne stromy, ktoré vytvárali aleje. Stavba kôlní alebo kurínov bola prísne zakázaná. Aj prístupom k záhrade sa baťovci snažili budovať moderný mestský život. Zeleň bola dôležitou súčasťou urbanizmu tejto kolónie a celého mesta.
Typ domu Šimonovany

Najrozšírenejším typom v Baťovanoch, ktorého autorom je Fackenberg, je typ domu s názvom Šimonovany. Autor tu spravil len úpravu už existujúceho typu domu, ktorý navrhli v Zlíne. Typ Šimonovany vznikol preto, že na mieste výstavby Baťovských domov bola vysoká spodná voda a boli miesta, kde nebolo možné stavať pivnice. Chýbajúci pivničný priestor teda architekt nahradil menšou komorou pri vstupe do domu.
Typ domu Faceknberg II.

V Partizánskom tiež nájdeme dva typy domov s názvom Fackenberg I. A Fackenberg II. Pomenovanie dostali práve podľa ich autora. Keďže ide o návrhy typov domov, zväčša sa typ domu pri výstavbe kolónie opakuje. Platí to o spomínanom type Šimonovany, ale aj o type Fackenberg II. Výnimkou je typ domu Fackenberg I., ktorý je postavený len jeden jedinýkrát.
Typ domu Fackenberg II. Spoznáte jednoducho. Jeho najvýraznejším prvkom je tzv. Rizalit, ktorý zväčšuje a presvetľuje obývačky v prízemí oboch poldomkov.
https://www.batovany.sk/byvanie-v-batovanoch-bolo-sucastou-idealneho-priemyselneho-mesta/
https://www.batovany.sk/frantisek-fackeberg-architekt-na-ktoreho-sme-takmer-zabudli/
V Partizánskom tiež nájdeme dva typy domov s názvom Fackenberg I. A Fackenberg II. Pomenovanie dostali práve podľa ich autora. Keďže ide o návrhy typov domov, zväčša sa typ domu pri výstavbe kolónie opakuje. Platí to o spomínanom type Šimonovany, ale aj o type Fackenberg II. Výnimkou je typ domu Fackenberg I., ktorý je postavený len jeden jedinýkrát.
Keď sa povie Baťa a Partizánske, určite nám ako prvá napadne rozľahlá fabrika. Na druhom mieste si s veľkou pravdepodobnosťou vybavíme Červenú ulicu. Tá vďaka tehličkovým fasádam svojich domov a poldomov púta na seba veľkú pozornosť. Popri nej neprávom zabúdame na to, že firma Baťa postavila v Baťovanoch oveľa viac ulíc a domov. Nazývame ich Baťovou kolóniou. Baťova kolónia rodinných domov je v Partizánskom podstatne rozsiahlejšia. Začína zo severu Krátkou ulicou a z juhu Hurbanovou. Zo západu ju ohraničuje Námestie SNP a z východu pozvoľna končí Gumárenskou ulicou. Jej výstavba prebiehala v niekoľkých fázach.
Najstaršiu fázu sme si už predstavili, je ňou práve Červená ulica so svojimi domami s neomietanými fasádami a rovnými strechami.
V druhej fáze vznikla južná časť kolónie, konkrétne ulica Hviezdoslavova a Krátka. Domy tu boli omietané, no zachovali si “tehličkový” detail okolo okien. Ich strechy boli taktiež rovné ako aj na Červenej ulici.
V tretej fáze sa domy výraznejšie zmenili. Od tejto chvíle sa v Baťovanoch stavali celoomietané domy s valbovými strechami (viď. Obr.). Táto časť kolónie (od červenej ulice na sever) pôsobí veľmi uniformne a to najmä preto, že sa na nej nachádza už len jediný typ dvojdomu. Doteraz sme sa stretávali s ich typovou rozmanitosťou (napr. Na Červenej ulici sú to 3 typy dvojdomov). V tejto tretej fáze výstavby bol aplikovaný len jeden jediný typ dvojdomu. Bolo to spôsobené stavebnými nariadeniami Slovenského štátu, ktorý odmietal modernizmus a obracal sa k tradičnej nemeckej výstavbe.
Štvrtá fáza je veľmi obdobná tej tretej. Opakuje sa tu rovnaký typ ako v tretej fáze, má však svoje obmeny – bočné prístavby, iná je aj rozloha domu. Je to už vlastne neskorá baťovská výstavba v tomto meste, čo vidieť pri prechádzke týmito ulicami, kde sa baťovské domy stretávajú s výstavbou súkromných domov od 50. rokov. https://www.batovany.sk/frantisek-fackeberg-architekt-na-ktoreho-sme-takmer-zabudli/
Rekonštrukcia
Základné zásady pri rekonštrukcii baťovských domov
typ Šimonovany




Fasáda
Na domoch z Červenej ulice, ktoré pôvodne neboli omietané, ale mali priznané režné murivo (tehlu) je vhodné tento vzhľad zanechať. Ak sa rozhodnete pre zateplenie fasády, obnovte tento vzhľad pomocou tehlového obkladu. Rovnako treba napodobiť pôvodný betónový obklad nad oknami pomocou omietky.
Na domoch z omietkou, je možné použiť omietku v podobnom vzhľade ako pôvodná. Okolo okien napodobiť pôvodné šambrány (ostenia okolo okien) v inom odtieni textúre omietky. Špeciálnou výnimkou sú domy, ktoré mali z dvoch strán okna priznané pásiky tehly, na týchto domoch odporúčame tieto pásiky napodobiť (ide o domy na Hviezdoslavovej a Krátkej ulici).
Veľkosť otvorov odporúčame zachovať v rovnakom rozsahu. V prípade nových otvorov, alebo zväčšenia pôvodných otvorov sa odporúča priznať novosť tohto zásahu a nenapodobovať prvky ktoré boli len pri pôvodných otvoroch.
Na fasáde je vhodné zopakovať aj pôvodné sokle a rovnako sa riadiť ich napodobnením. Ak bol dom pôvodne omietaný bez tehličkových detailov, takýto detail nepridávajte ani pri úprave domu.
Okná
Pri výmene okien v prípade, ak nie je možnosť zachovať pôvodné okná, je vhodné napodobiť pôvodné členenie, farebnosť okna aj odstup okna od fasády.
Komín
Komínové teleso v prípade niektorých typov domov bolo mierne vystúpené oproti fasáde pri rekonštrukcii a zateplení je vhodné zatepliť tak, aby sa toto vystúpenie zachovalo.
Zábradlie
Pri výmene zábradlia sa odporúča použiť kovové zábradlie, ktoré nebude vytvárať vizuálnu bariéru. Je vhodné použiť zábradlie s horizontálnym členením, 3 radové. Farebnosť zábradlia by mala byť biela, alebo pozink.
Strecha
Pri oprave striech domov z pôvodne plochou strechou sa odporúča zachovať plochú strechu, alebo použiť strechu z miernym sklonom, tak aby nepretŕčala z poza atiky a z pohľadu ulice nebolo pozorovateľné, že strecha nie je plochá.
Pri oprave typov domov s valbovými strechami sa odporúča zachovať pôvodný sklon aj tvar strechy.
Ploty a záhrada
Odporúčajú sa živé ploty ideálne zarovno s líniou domu a do výšky max. 120 cm od ulice a 180 cm plot, ktorý nevedie okolo ulice. Na záhrade sa neodporúčajú žiadne prístavby, ak však budú relizované, nemali by svojou hmotou zatieniť pohľad na dom z ulice.
Toto je len niekoľko všeobecných rád pri rekonštrukcii baťovských rodinných domov pre zachovanie ich pôvodného charakteru. Pre viac informácií ohľadom rekonštrukcie a rád nás neváhajte kontaktovať, buď emailom, alebo pomocou priloženého formulára. Radi Vám poradíme a odporučíme skúsených odborníkov.
Idem rekonštruovať, mám otázku

Je môj dom Baťovský?
Baťovské rodinné domy boli v Baťovanoch relizované od roku 1938 do roku 1948. Rozsah výstavby podľa ulíc začína zo severu Krátkou ulicou a z juhu Hurbanovou. Zo západu ju ohraničuje Námestie SNP a z východu pozvoľna končí Gumárenskou ulicou. Jej výstavba prebiehala v niekoľkých fázach.
Aký zákon sa vzťahuje na môj dom?
Ak ste identifikovali svoj dom ako baťovský, nebojte sa nám ozvať radi vás rekonštrukciou prevedieme. Aktuálne sa na rodinné domy nevzťahuje žiaden zákon (nie je to pamiatková zóna, nie sú vyhlásené pamätihnosti ani silitéry vytypovaná na NKP) okrem územného plánu, ktorý priznáva tejto časti mesta historickú hodnotu. Pristupovať k týmto domom a uliciam môžeme v každom prípade s rešpektom.
Nápomocné odkazy

ZAM – Zlínský architektonický manuál
Na našom spriatelenom zlínskom webe nájdete výbornú štúdiu o bývaní v baťovskom dome. Odporúčame však aj ďalšie články, zvlášť, ak sa chystáte na výlet do Zlína – na webe nájdete audio sprievodcu.
https://zam.zlin.eu/studie/co-je-to-rodinny-dum-barbora-vackova/2
O Baťapointe

Zažite priestiestor jedného z najstarších robotníckych domov baťovej kolónie
Navštívte Baťa point, informačný bod, ktorý sídli v baťovskom domčeku na Červenej ulici v Partizánskom. Baťovany, ako sa mesto pôvodne nazývalo založila legendárna firma Baťa. Náš poldom je súčasťou tejto dychberúcej histórie. Poďte ju s nami spoznávať.
Navštívte nás
V Baťa pointe si môžete prezrieť všetky miestnosti baťovského domčeka, rezervovať si svoje sprevádzanie mestom alebo zažiť jedno z našich podujatí.
Otváracie hodiny
utorok – piatok od 10:00 do 17:00
Organizujeme tiež sprevádzania mestom, vzdelávacie podujatia pre školy komunitné stretnutia v záhrade alebo teambuildingy pre vaše pracovné koletívy.
Pozývame vás spoznať logiku baťovshého bývania a odkrývať fascinujúci príbeh vzniku mesta Partizánske.
Pre rezerváciu vašej návštevy a prípadne otázky nás neváhajte kontaktovať.
Kontaktujte nás
_______________________
Baťa point prevádzkuje Fabrika umenia.
Realizované v spolupráci s Mestom Partizánske.
Projekt finančne podporilo Mesto Partizánske a Fond na podporu umenia